MEME KÜÇÜLTME

Bir kadının kendisini güzel ve çekici hissetmesini sağlayan en önemli organlardan biri olduğunu bildiğimiz memeler aynı zamanda yaşam boyu süren hormonal değişiklikler ve kilo alıp vermelerden en çok etkilenen yapılardır. Doğum, emzirme, aşırı kilo alma gibi durumlarda memeler de doğal olarak büyür ve cilt dokusunda çatlaklar oluşabilir. Yer çekiminin etkisi büyük memelerde kendisini daha da çok hissettirir ve zamanla meme ve meme başı, meme katlantısı hizasının altına doğru yer değiştirir. Bu durumun estetik olduğu kadar fiziksel problemlere de neden olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Büyük memeler vücudun denge merkezini değiştirip omurga eğriliklerine, kamburluğa neden olmaya başlar. Omurgada oluşan bu eğrilikler ilaçlar ya da fizik tedavi ile geçirilemeyen bel, sırt ve boyun ağrılarına neden olur. İnce askılı sutyenler büyük memenin ağırlığını taşıyamayacağı için mecburen kalın askılı sutyenlerin kullanılması gerekir; bu sutyenler omuzlara baskı yaparak omuz, boyun, kol ağrılarına ve omuzlarda oyukların (çukurlaşmaların) oluşmasına neden olur. Maalesef büyük memeleri daha küçük, ya da daha sıkı sutyen kullanarak kamufle etmeye çalışan kadınlarda meme ağrıları, solunum problemleri de gözlemlenebilir. Memenin katlandığı bölgelerde havasızlık ve sürtünme nedeniyle kızarıklıklar, pişik ve hatta mantar enfeksiyonları gelişebilir. Büyük memesi olan kişiler kilo verme amaçlı spor yapmak isteseler de, çok büyük olan memeleri rahat spor yapmalarına engel olduğu için birkaç girişimden sonra aktivitelerden uzak durup daha da kilo alabilirler. Kıyafet alırken beğendiği kıyafetlerden ziyade memelerini saklamaya yarayan kıyafetleri tercih eden bu kadınlarda moral bozukluğu, özgüven eksikliği, depresyon ve toplumdan izolasyon gelişebilir.

Normalden kilolu kadınlarda meme büyümesi genellikle meme derisinde elastikiyet kaybı ve memenin bağlarında gevşeme ile birlikte görüldüğü için kilo verilmesi memenin küçülmesini sağlasa bile meme, içi boş ve sarkık hale geldiği için istenen formda görünmesi için en azından dikleştirme ameliyatına ihtiyaç duyulabilir. Bedeni normal veya zayıf olup memesi büyük olan kadınlarda memelerin küçültülüp dikleştirilmesi için tek yol meme küçültme ameliyatı yapılmasıdır.

Meme hacmini küçültmek ve memeyi dikleştirmek için; meme bezi, yağ ve deri dokusunun çıkarıldığı pek çok değişik metot tariflenmiştir. Eğer memenin kahverengi/pembe meme başı kısmı da normalden büyükse bu alanda küçültme sağlanabilir. Tekniklerdeki gelişmelerin hedefleri meme başı duyusunun korunabilmesi, meme formunun daha uzun süre kalıcılığının olması, emzirmenin etkilenmemesi ve izlerin mümkün olduğunca az olmasıdır. Her kadının vücut ve meme yapısı, yaşı, ek sağlık problemleri, alışkanlıkları (sigara, vb.), yara iyileşmesi, doğum yapıp yapmayacağı ve ameliyattan genel beklentisi aynı olamayacağı için hastayla konuşmak ve hastanın detaylı fizik muayenesini yapmak en uygun metodu belirlemek adına cerrahına yardımcı olur. En uygun metodu seçebilmek cerrahın bu metotların çoğunu bilmesini ve bunlara cerrahi olarak hakim olmasını gerektirir.

Nispeten küçük olan memelerde daha az izle (meme başından başlayıp meme katlantısına uzanan dikey iz) sonuçlanan ameliyatlar yapmak mümkünken, çok büyük memelerde daha çok iz bırakan metotları uygulamak gerekir. Fakat bu ilave izler meme katlantısı hizasında yerleşeceği için, genelde karşıdan bakıldığında belirgin ve/veya rahatsız edici bir görüntüye neden olmazlar. İzler, yara iyileşme problemi olmayan kişilerde 6-12 ay içinde solar, bu süreçte izlerin daha hızlı iyileşmesi için çeşitli jeller önerilebilir. Hipertrofik skar veya keloid oluşumu gibi yara iyileşme bozukluğu öyküsü olan hastaların bu durumu doktorlarına söylemeleri sürpriz kötü sonuçlarla karşılaşmamak adına uygun olur.

Meme küçültme ameliyatları seçilen tekniğe göre 2-3 saat kadar sürer. Ameliyattaki kanama durumuna göre dren yerleştirilebilir de yerleştirilmeyebilir de. Ameliyattan sonra sporcu sutyenine benzeyen özel bir sutyeni 1 ay boyunca kullanmanız önerilir. Hastalar genellikle 1 gün sonra taburcu olurlar, dikişler eriyen dikiş olduğu için dikiş alınması söz konusu olmaz. Eğer ameliyatta dren yerleştirilmişse bu drenler genellikle 1-2 gün sonra çekilirler. Dren çekildikten 2-3 gün sonra banyo yapmanıza izin verilir. Ameliyattan sonra yara iyileşmenizin düzgün olabilmesi için 3-4 hafta boyunca ağır iş yapmamanız, kollarınızı çok yükseğe kaldırmamanız, kollarınızı zorlayan hareketlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatlarında süt kanallarının zedelenmemesine çalışıldığı için genellikle emzirme etkilenmez. Fakat ameliyattan sonraki hayatında hamilelik olasılığı olan hastalara emzirme garantisi verilemez.

Meme küçültme ameliyatı meme kanserine neden olmaz. Meme küçültme ameliyatından önce 40 yaş altına meme ultrasonu, 40 yaş üstüne mamografi yapılmış olmasına rağmen, ameliyatta çıkartılan tüm meme dokuları ameliyat öncesinde şüpheli bir lezyon olsun olmasın patolojik incelemeye gönderilir.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatından sonra da dokularda ödeme bağlı şişlik, gerginlik olur ve memeler olması gerekenden daha iri gibi görünebilirler. İlk 2 ayda ödemler hızla azalır, 6-12 ay içinde memeler daha doğal bir görünüme kavuşurlar.

Ameliyat sonrası süreçte ağrı kesicilerle kontrol edilebilecek düzeyde ağrılar olur, hastalar 6-12 ay süresince hafif yanma batma ve kaşıntı tarifleyebilirler.

Hastanın ameliyatında vertikal teknik kullanıldıysa dikey dikişler genellikle büzülerek dikilir. Bu görüntü 1-2 ay hasta için endişe verici olabilir, sonra tamamen düzelir.

Erken dönemde karşılaşılabilecek riskler her türlü cerrahi işlemde karşılaşılabilecek problemler olan kanama, enfeksiyon ve yarada açılma şeklinde özetlenebilir. Geç dönemde izlerin belirgin olması veya memenin şekil olarak istenenden daha büyük veya küçük olması gibi şikayetler olabilir. Bazı hastalar ameliyatın verdiği motivasyonla ameliyat sonrası aşırı kilo verebilir ve haliyle memelerin dikliği ve gerginliği kaybolabilir. Böyle durumlarda ek cerrahi girişimlerle memelerin diklik ve gerginlikleri tekrar sağlanabilir. Meme küçültme ameliyatından sonra çok ciddi kilolar almadığınız veya hamile kalmadığınız sürece memeleriniz tekrar büyümez. Fakat yerçekimi ve yaşlanmaya bağlı cilt elastikiyetinin azalması nedeniyle memelerde zamanla sarkma olabilir. Bu durum da hasta isterse meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltilebilir.

%d blogcu bunu beğendi: